OTOGAR Mobil Otobüs Bileti Uygulamalarımız
Antalya Otogarı

Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali şu anda kullandığı hizmet binasının açılışını 29 Ekim 1996 yılında yapmıştır. Aradan geçen on yedi yıl boyunca da aynı alanda çeşitli tadilatlarla şehirlerarası ve ilçelere yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

Antalya otogarı iki ana bölümden oluşur birisi ilçe terminali diğeri de şehirlerarası yolcu terminalidir. İlçe terminalinde kooperatifler ağırlıklı olarak hizmet vermektedir. İlçeler hizmet veren Birkaç özel firma da bulunmaktadır. Ancak otogarın ana büyüklüğü şehirlerarası hizmet alanında yoğunlaşmıştır.

Her gün 20 binden fazla yolcunun giriş çıkış yaptığı otogar açık ve kapalı olmak üzere iki alandan oluşmaktadır. Açık alan 215 bin metrekare kapalı alan da 20 bin metrekare boyutlarındadır. Toplam açık kapalı ve peyzaj alanları da yaklaşık 300 bin metrekaredir. Bu veriler ışığında Antalya otogarı kapalı alan kategorisinde olmasa da toplam alan bakımından sayılı otogarlar arasındadır. Otogar içinde ayrıca otomobil park alanının kapasitesi de bir hayli geniştir. Yaklaşık 300 binek aracının park etmesine olanak bulunmaktadır.

Antalya otobüs firmaları sayısı sürekli artmaktadır. Ancak şu anda mevcut otobüs bayiliklerinin sayısı 200 civarındadır. Bu sayının küçük bir kısmı Antalya ve ilçelerinde kurulmuştur. Türkiye'nin her yerindeki firmalar Antalya şubesi açmış bulunmaktadır. Ancak otobüs park alanı bu sayıya yetmemektedir. 200 otobüs park alanı bulunan otogar bu konuda çeşitli zorluklarla karşı kaşıya kalmaktadır.

Antalya otogarı yolcuların ulaşımında da sıkıntılıdır. Eğer firmaların ücretsiz servislerinden yararlanılmazsa yolculuk bir hayli masraflı ve zahmetlidir. Öyle ki bazen şehirlerarası yakın mesafe yolculuğundan fazla şehir içi yolculuk parası ödenmektedir.

Otogar içinde pek çok hediyelik eşya mağazası, büfe, dinlenme alanı ve yemek servisi yapan mekân mevcuttur. Bunların fiyatı biraz pahalı da olsa bir çok şehirden daha ucuz olduğu söylenmektedir. Otogarın kapalı alan dizaynı da pek çok otogardan çok daha iyi durumdadır.

Antalya otobüs bileti temin edilebilen yerler açısından sorun yaşanmayan bir şehirdir. Burada bulunan otobüs firmalarının çoğu online sistemlerle bilet almaya izin vermektedir. Ayrıca şehir içinde de pek çok yazıhane bulunmaktadır.

Altıntepsi Mh. 34035 Bayrampaşa / İSTANBUL

E-mail: info@otogar.com

Web Tasarım : BeyazPiksel